Pokud máme zájem o hypotéku, na trhu jich najdeme velkou spoustu. Můžeme si tak vybrat tu, která bude přesně vyhovovat našim potřebám, a především naší finanční situaci. Samozřejmě na některé z nich lze dosáhnout snadněji než na jiné. A jednou z těch, kterou může získat poměrně dost lidí, jsou i nebankovní hypotéky bez registru.
Tyto se od ostatních liší v tom, že mají mírnější kontrolu finanční způsobilosti klienta. Jednoduše řečeno neprověřují tak přísně, zda je schopen platit. V tomto konkrétním případě není při žádosti nahlíženo do registru, ve kterém je seznam všech dlužníků. A vzhledem k tomu, že v něm je zapsána z různých důvodů většina naší dospělé populace, je pochopitelné, proč je o ni tak často žádáno.
Na druhou stranu je pravdou, že je často označována jako riziková, a mnozí odborníci před ní varují. Ani zde totiž není všechno zlato, co se třpytí, a i když se může zdát na povrchu výhodná, často se ukáže, že tomu tak vůbec není. Ačkoliv je pravdou, že si za to leckdy můžeme sami.
V první řadě jsou zde samozřejmě peníze. Tyto hypotéky se totiž často chlubí nízkým a výhodným úrokem. Na to lidé skočí, aniž by si uvědomili, že úroky tvoří pouze část peněz navíc, kterou zaplatíme. Proto se nedívejme na ně, nýbrž na roční procentní sazbu nákladů, obvykle označovanou zkratkou RPSN. Ta nám přesně řekne, kolik navíc vlastně zaplatíme.
Pak je zde také fakt, že leckdy schválí hypotéku i lidem, kteří následně jen těžko splácí. Tito však mají často nízkou finanční gramotnost. Jistě, sice si spočítají, že za současné situace si ji mohou dovolit, nezapočítávají však do toho mimořádné výdaje, které se čas od času objeví. Výsledkem tak je, že i přes dobrou vůli zkrátka nemají dost peněz a dostanou se do dluhů.
Proto, pokud o ni máme zájem, je vhodné si vždy dobře přečíst smlouvu. Neuškodí si také nechat udělat kalkulaci všech nákladů. Tak budeme skutečně vědět, na čem jsme.