Co vás může překvapit na vlněném koberci


Vlna je prý antibakteriální, ale…

O ovčí vlně se tvrdí, že je antibakteriální, a že tu tedy v ovčím rounu nemohou žádné bakterie ani jiné podobné mikroorganismy přežít. Toto tvrzení se ale nezakládá na pravdě, protože byly prováděny odborné experimenty a z nich jednoznačně vyplývá, že některé kmeny bakterií dovedou ovčí vlnu dokonce štěpit, a bez problémů se tu mohou množit. Zajímavé zjištění je například to, že gramnegativní bakterie Pseudomonas nebo bakterie Seratia se na ovčí vlně běžně vyskytují, a mohou svými antibiotickými vlastnostmi chránit ovce před cizorodými patogeny.

vlněný koberec

Tímto vám jen chceme naznačit, že vlněné koberce se mohou pokrýt vrstvou bakterií, které pronikají mezi vlákna do větších hloubek, a zde pak tyto malé organismy bez problémů rozkládají různé biologické fragmenty, například náš pot. Po koberci nejčastěji našlapujeme bosky, a zvláště po tom vlněném si vychutnáváme jeho příjemné hřejivé vlastnosti a měkkost. Ať už se tu promenádujete zcela bosí, anebo v ponožkách nebo v silonových podkolenkách, vždy alespoň trocha vašeho potu mezi kobercovými vlákny ulpí a bakterie si pak na něm pochutnají. Produkují ovšem sirné výkaly a ty se pak postarají o specifický odér nemytých chodidel. A pokud se váš pot v koberci smísí s prachem a jinými organickými částicemi, vznikne tu mazlavá lepkavá hmota, kterou jen velice obtížně odstraní klasický vysavač.

koberec v místnosti

Po jisté době běžné údržby vlněného koberce sáčkovým vysavačem vyvstane otázka, zda by nebylo vhodné koberec důkladně vyčistit speciálním strojem. Může vás k tomu přimět jednak jeho zašedlé, škaredé zabarvení, vyšlapané cesty v místech největší frekvence chůze, a pak případně také zápach, připomínající po týdnu odložené použité ponožky. Čištění vlněných koberců je zkrátka proces u těchto podlahových krytin nezbytný.