Máte rekreační nemovitost na krásném místě s výhledem do krajiny a chtěli byste si sami vypěstovat rajčata, papriky a okurky? Tato zelenina nepatří mezi typické plodiny střední Evropy, jsou to vesměs subtropické rostliny, které vyžadují k pěstování jiné podmínky, a to především více slunečního svitu a tepla. Jenže pokud chcete začít pěstovat například rajčata, musíte je vysadit již v polovině března, ale v té době je v našich klimatických podmínkách příliš velké chladno na to, aby mohly rostliny volně růst. Nebude se jim dařit venku na záhoně, a tak budete potřebovat nějaký vhodný úkryt.
Jednou z možností je mít jako součást domu zimní zahradu, tam se rajčatům dařit bude, protože je to prostor uzavřený skleněnými výplněmi s dostatkem světla, kde je vnitřní část vyhřívaná přímo z domu, a částečně vyhřátá ze slunečních paprsků. Kdo ale nemá zimní zahradu a nehodlá ji realizovat například z finančních důvodů, má možnost postavit si na zahradě skleník 3 x 5 m.
V takto velkém skleníku již můžete pěstovat celou řadu rostlin v podstatě od jara do podzimu. Skleníky fungují na podobném principu, jako skleněné výplně, a kdo z vás měl někdy možnost pobývat na proskleném balkoně s uzavřenou horní částí, zřejmě si dobře uvědomil, jak rychle se takový prostor vyhřeje slunečními paprsky, a že v něm zůstává dlouhou dobu teplo. Sklo nebo třeba i polykarbonát udržují dostatečné teplo uvnitř objektu, říká se tomu také skleníkový efekt, kdy je v okolním prostředí chladno, zatímco uvnitř skleníku je o několik stupňů Celsia tepleji.
Skleník si můžete postavit sami, anebo o jeho výstavbu požádat specializovanou firmu. Výhodou již hotových projektů je jejich osvědčená funkčnost a stabilita, dlouhá životnost a líbivý vzhled. Skleníky se vyrábí ve více rozměrech buď jako samostatné stavby, anebo se montují na domovní zeď.